Ogłoszenie upadłości konsumenckiej w przeważającej części przypadków prowadzi do ostatecznego umorzenia zobowiązań dłużnika, a więc daje możliwość całkowitego ‘wyjścia z długów’.
Warunkiem uzyskania oddłużenia, jest między innymi poddanie się rygorom postępowania upadłościowego, a więc w pierwszej kolejności rzetelne przygotowanie wniosku o ogłoszenie upadłości,
a w drugiej – w toku postępowania upadłościowego – właściwa postawa upadłego, polegająca w szczególności na udzielaniu syndykowi wszelkich wyjaśnień i wykonywaniu zarządzeń.
W rzeczywistości w obecnym stanie prawnym uzyskanie całkowitego oddłużenia, poza wyłączającymi taką możliwość kilkoma przesłankami negatywnymi, jest całkowicie możliwa dla każdego.
Nasza kancelaria udziela porad prawnych osobom zainteresowanym ogłoszeniem upadłości konsumenckiej:
- analizie sytuacji dłużnika i ocenie, czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest możliwe,
- sporządzeniu wniosku o ogłoszenie upadłości wraz z niezbędnymi załącznikami,
- reprezentowanie w toku postępowania upadłościowego przed sądem, syndykiem i wierzycielami,
- przygotowaniu wniosku o przyznanie środków na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego,
- przygotowaniu wniosku o ustalenie planu spłat wierzycieli lub wniosku o umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłat,
- wyjaśnianiu zasad prowadzenia postępowania upadłościowego, obowiązków upadłego nałożonych przez ustawę Prawo Upadłościowe, skutków ogłoszenia upadłości dla upadłego i jego najbliższych, innych poradach prawnych we wszystkich sprawach związanych z ogłoszeniem upadłości osoby fizycznej.
Pierwsze spotkanie, podczas którego dokonywana jest ocena możliwości przeprowadzenia postępowania upadłościowego, a ponadto ustalany jest harmonogram czynności i zasady współpracy, jest bezpłatne.
Upadłość konsumencka Łódź – co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to powszechne określenie na postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Staje się coraz bardziej popularną opcją wśród osób, których długi zaczynają ich przerastać. Uzyskanie takiej decyzji ma jednak swoje konsekwencje, gdyż wpływa na sferę majątkową i może uniemożliwić wykonywanie pewnych czynności prawnych. W pozytywnym rozwiązaniu prowadzi jednak do umorzenia niespłaconych zobowiązań i likwidacji masy upadłościowej. Długość procedury to ok. 3 lata.
Wniosek o upadłość konsumencką – co zawiera?
Wniosek o upadłość konsumencką musi być poprawnie sporządzony, dostarczony do sądu lub wysłany pocztą i opłacony – koszt 30 zł. Powinien zawierać określone podpunkty:
- dane dłużnika - imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL,
- określenie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika,
- określenie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,
- aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników,
- spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty, spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania,
- listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych,
- oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą okoliczności szczegółowo określone w ustawie.
Upadłość konsumencka – jak przebiega procedura
Działania prowadzące do oddłużenia klienta rozpoczynają się od złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do odpowiedniego sądu rejonowego, a dokładniej do wydziału gospodarczego ds. upadłościowych. Następuje weryfikacja stanu faktycznego dłużnika w odniesieniu do artykułu 491 (4) ust. 1 i 2 ustawy prawo upadłościowe (PU). Jeśli wnioskodawca udowodni, iż niewypłacalność nie jest winą niedbalstwa i umyślnego działania oraz nie była w ten sposób pogłębiana, jak również nie pojawiają się inne przesłanki negatywne względne, wówczas sąd wyda postanowienie o upadłości konsumenckiej.
Po takiej decyzji majątek dłużnika zyskuje status masy upadłościowej, którą zarządza syndyk. Następuje jej spieniężenie i wydanie wierzycielom częściowego zwrotu zadłużeń. Przed umorzeniem należności warto sporządzić tzw. plan spłaty wierzycieli, który nakłada na dłużnika obowiązek miesięcznych płatności dostosowanych do jego możliwości zarobkowych. Jest to końcowy etap postępowania upadłościowego i jego poprawne wykonanie umożliwia umorzenie długów.
Masa upadłościowa, czyli co z majątkiem zajętym przez syndyka?
Syndyk ma prawo likwidacji zarówno nieruchomości, jak i ruchomości. Co więcej, może zająć również akcje lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, jak również zapłata za pracę w części podlegającej zajęciu. Wszystkie informacje zawarte są w art. 62 PU. Obiekt zainteresowania syndyka może stanowić nawet masa spadkowa i wspólny majątek małżonków. Istnieją jednak pewne zabezpieczenia dla dłużnika, które nie pozwolą mu popaść w bezdomność lub stracić przedmioty o niewielkiej wartości pieniężnej a istotne w innym wymiarze.
Kiedy sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie bankructwa?
Sąd ma prawo do oddalenia wniosku o upadłość, gdy w okresie dziesięciu lat przed złożeniem wniosku:
- prowadzono postępowanie upadłościowego względem dłużnika i zostało ono umorzone
- dłużnik nie stosował się do ustalonego planu spłat wierzytelności
- dłużnik nie zgłosił wniosku o ogłoszenie bankructwo ma według przepisów miał takowy obowiązek
- czynności prawne wykonywane przez dłużnika były wykonywane z pokrzywdzeniem wierzycieli.
To kilka z ważniejszych informacji na temat procesu upadłości konsumenckiej. Po więcej porad lub rozpoczęcie współpracy zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Syndyka Doroty Borkowskiej.